DSC_0895Ruduo, kasmet atnešdamas vis daugiau tamsos, priverčia mus pamąstyti apie nenumaldomą gyvenimo rato ciklą. Ne vienas dažnai susimąstome, kaip greit viskas keičiasi – ne tik gamta, bet ir mes.

Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija jau aštuntus metus iš eilės organizuoja integruotą tarpmokyklinį projektą „Metų ratu“, kurį sudaro dvi kalendorinės metų šventės: rudenį  Vėlinių šventė Karmazinų pilkapiuose „Atkelkim Vėlių vartelius“, o pavasarį – Jurginių šventė, kurią organizuojame Baltupių aukštupyje, prie Cedrono upelio.  Kalendorinių švenčių simboliką įprasmina tos šventės, kurios vyksta natūralioje aplinkoje, kur mokinys gali pajausti, prisiliesti prie jį supančio senojo lietuvių pasaulio. Šiame projekte dalyvauja dvi jungtinės mokyklos: Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos etnokultūros būrelis (vad. Marija Mašanauskienė), folkloro ansamblis „Rugelis“ (vad. Jelena Valiulienė), Medeinos folkloro ansamblis „Bitela“ (vad. Irma Dobrovolskienė) bei pradinių klasių mokiniai ir jų tėveliai.

Organizuodami šį projektą siekiame, kad mokiniai  domėtųsi lietuvių tautos švenčių tradicijomis, papročiais bei ugdytų save kaip asmenybę, gebančią prasmingai dalyvauti sociokultūrinėje aplinkoje. Taip pat didelį dėmesį skiriame  integruotam – tarpmokykliniam bei mokytojų dalykininkų bendravimui ir bendradarbiavimui. Kiekvienais metais projekto „Metų ratu“ šventėse dalyvauja vis kiti mokiniai. Taip mums pavyksta svarbią tautinės kultūros patirtį paskleisti visiems mokiniams.

Karmazinų pilkapiuose, kaip ir visada, mus pasitinka Neries regioninio parko darbuotojas Saulius Pupininkas. Patraukliai ir įtaigiai gamtos puoselėtojas ir mylėtojas pasakoja mokiniams apie pilkapius, trečią šimtmetį skaičiuojančius ąžuolus. Vaikai smalsiai klauso gerbiamo Sauliaus pasakojimo apie karžygius, takelius į pilkapio kalnelį. Karmazinų pilkapiuose jau kelerius metus auga Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos mokinių ir mokytojų pasodinti ąžuoliukai. Kiekvienais metais ten vykdami pasodiname dar, pasižiūrime, kaip prigijo anksčiau pasodinti progimnazijos ąžuolai.

Rudenėjantys Karmazinų pilkapiai kiekvienąkart mums primena apie lietuvių senovės laidojimo papročius ir vis kitiems mokinukams, kurie  švenčia Vėlinių šventę. Jie primena apie tekantį laiką ir istoriją, vykstančią tame laike. Juk mokykloje su mokiniais kalbamės apie žmogaus gyvenimą, jo prasmę, apie gimtinę Lietuvą, apie protėvius, gynusius savo brangią šalį nuo priešų….. Kadaise gyvenusius, o dabar aukštam kalnely amžinai miegančius.

DSC_0911 DSCF0034
Šventėje gražiai skamba našlaičių dainos, poetų tekstai apie karžygius,  šokamas apeiginis ratelis. Tradiciškai ant pilkapio viršaus padengiame stalelį vėlėms, pagerbiame šventąją ugnį. Neries regioninio parko darbuotojas Saulius Pupininkas mus veda regioninio parko keliais, pasakoja vaikams paukščių, perinčių ir gyvenančių parke, istorijas. Džiaugiamės, jog šis integruotas tarpmokyklinis projektas „Atkelkim, Vėlių vartelius“ kiekvienais metais džiugina visus susirinkusius į Karmazinų pilkapius. O svarbiausia – po mažą kruopelytę lietuvių kultūros įdedame į augančių vaikų širdeles. Auginkime pilietišką kartą, gerbiančią ir mylinčią savo šalį, pripažįstančią tradicijas. Tegul ši jaunoji karta nepamiršta savo tautos tradicijų, kultūros, o tėveliai namuose te primena vaikams, jog Lietuva pasaulio tautų kontekste yra stipri, nes išlaiko savo kultūrą ir tradicijas, neleidžia užgožti prasmingų švenčių populistiniais dalykais.

Straipsnio autorės: Jelena Valiulienė, Marija Mašanauskienė


Atnaujinta: 2015/11/16

Jums taip pat patiks

Vilniaus miesto prancūziškos dainos festivalis „En avant la musique“
Parama
Parama
Aštuntokės dalyvavo konferencijoje „STE(A)M ugdymas: Gamtos mokslų eksperimentinės ir praktinės veiklos mokykloje”