Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija ugdo jaunąją kartą puoselėdama Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Jono Basanavičiaus vertybes. Džiaugiamės, galėdami pasakyti, kad esame gyvų tradicijų bendruomenė. Tautos kultūrinės bei istorinės atminties ugdymo pavyzdys – graži kasmetinė tradicija – išvyka į J. Basanavičiaus gimtinę Ožkabaliuose. Spalio 18 d. rytą mūsų progimnazijos penktokai, lydimi auklėtojų, išvyko pažinti tautos patriarcho gyvenimo ir nuveiktų darbų.
Mokiniai aplankė atstatytą J. Basanavičiaus tėvų sodybą ir šalia jos žaliuojantį Lietuvos Tautinio Atgimimo Ąžuolyną. Jono Basanavičiaus gimtasis Ožkabalių kaimas, įsikūręs Bartninkų parapijoje, yra viena pačių seniausių Sūduvos krašto vietovių. Graži ir poetiška apylinkė, apipinta senų žmonių padavimais, darė nemažą įtaką būsimajam tautos patriarchui. Lydimi muziejaus gidės, penktųjų klasių mokiniai aplankė sodybos pastatus, susipažino su įrankiais, kuriais buvo naudotasi senovėje, grožėjosi iš tikro ąžuolo darytomis skulptūromis. Mokiniai pamatė XIX a. pab. – XX a. pr. pasiturinčio valstiečio gyvenamąją aplinką bei J. Basanavičiui skirtą ekspoziciją.
Kupini įspūdžių mokiniai išvyko iš Jono Basanavičiaus gimtinės. Pakeliui namo dar stabtelėjome Marijampolės mieste, apžiūrėjome ten esantį paminklą tautai ir kalbai. Mokiniams gilų įspūdį paliko apsilankymas Paežerių dvaro rūmuose. Apžiūrėjome restauruotą, tačiau tebealsuojantį praėjusių amžių dvasia dvarą, grožėjomės nepaprastu rūmų interjeru. Vėliau vaikai dalyvavo edukacinėje programoje, kurioje sužinojo, kaip seniau rankomis buvo mušamas sviestas. Penktokai ir patys išmėgino rankų tvirtumą mušdami sviestą, vėliau skanavo juo užteptos duonos, riestainių.
Ši išvyka leido mokiniams iš arčiau susipažinti su Suvalkijos etnografiniu regionu, J. Basanavičiaus aplinka, biografijos faktais. Malonūs prisiminimai apie apsilankymą ne tik Ožkabaliuose, bet ir Paežeriuose bei Marijampolėje dar ilgai išliks mokinių atmintyje.
Lietuvių kalbos mokytoja Asta Šalkauskaitė
Ekskursijos akimirkos:
Atnaujinta: 2016/10/19