Pasaulis aplink mus nuolat laukia, kada bus pastebėtas smalsių mokinių akių, paliestas mažų rankelių, kad galėtų atskleisti savo paslaptis. Kiekvienas mokinys yra mažasis tyrinėtojas, galintis ir mokantis atrasti – tuo Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos bendruomenė įsitikino jau antrus metus organizuojamos Tyrėjų dienos metu. Pernai karantinas nesutrukdė eksperimentuoti ir tyrinėti, daugelis mokinių labai laukė, kad tokia diena vėl pasikartotų, tad šiemet veiklos virte virė.

Nors savaitė pasitaikė lietinga, ketvirtadienį net dangus buvo palankus tyrinėjimams – žaliuojančią gamtą nutvieskė saulė. Pradėję dieną nuotoliniais edukaciniais susitikimais, mokiniai rinkosi prie mokyklos ar gamtoje, jau nekantraudami imtis veiklos. Kai kurie savo bandymų ėmėsi namuose, įtraukdami į atradimų kelionę ir šeimos narius. Taip pat turėjo galimybę nuotoliniu būdu susitikti su ornitologais, chemikais, gamtininkais, Lietuvos jūrų muziejaus edukatoriais, Vilniaus Gedimino technikos universiteto dėstytojais ir kitais įvairių sričių specialistais.

Ryte mokiniai dalyvavo užsiėmimuose apie fotografiją, spalvų pasaulį, paukščių rūšis, garsų kūrimą filmams, Baltijos jūrą, vandenis, daugelis vėliau įspūdžius aptarė refleksijų metu. Mokiniai kalbėjo, kad jau labai išsiilgo veikti – ne tik žiūrėti į ekranus, bet ir liesti, kurti, savo rankomis pajusti pasaulį. Atradimai jaudina ir džiugina, jie primena, kad mokytis yra išties smagu. Visos klasės: mokiniai, mokytojai, net tėvai šiai dienai ruošėsi iš anksto. Vieni planavo eksperimentus namuose, kiti rinko priemones gamtos tyrinėjimui lauke.

Klasės rinkosi įvairias veiklas: tyrė rūgštinius ir šarminius tirpalus, sudarinėjo Vilniaus miesto oro taršos žemėlapį, kūrė ekosistemas, eksperimenatvo, tyrė ir stebėjo aplinką, diskutavo ir jautėsi tarsi mokslininkai.

Susirinkę prie mokyklos, mokiniai tuoj leidosi į atradimus. „Antai, koks mažas akmenėlis“, „Dar pridėkime šį pienės žiedą“, „O kas čia?“ – aidėjo smalsūs balsai. Klasės iš augalų, akmenėlių, žemių sukūrė ekosistemas.

Laikydami rankose stiklainius su savo darbais, mokiniai nustebę kalbėjo: „Mes galime sukurti atskirą pasaulį!“.

Savo veiklas mokiniai galės tęsti ir birželio mėnesį. Išskirtinių edukacinių dienų tradicijas puoselėjančioje Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje kiekvienas gali būti kūrėju, atradėju, atrasti pasaulį bei susikurti savąjį.

Mokiniai pasidalino savo įspūdžiais: „Man labai patiko paskaita apie Vilniaus paukščius. Sužinojau, kad kikilių Lietuvoje yra daugiausiai, o labiausiai įsiminė, kad smilginis strazdas už giesmininką žymiai didesnis ir taip gražiai nečiulba“. Noja

„Edukacija man labai patiko. Stasys viską pasakojo greitai ir įdomiai. Sužinojau daug faktų apie paukščius, pavyzdžiui, kad kikilių Lietuvoje yra daugiau negu kitų paukščių, o balandžio tikrasis vardas – uolinis karvelis. Edukacija buvo labai įdomi, tikiuosi, kad dar tokių bus.“ – Robertas.



Atnaujinta: 2023/01/17

Jums taip pat patiks

Bendruomenės sporto diena
Vilniaus miesto prancūziškos dainos festivalis „En avant la musique“
Parama
Parama