Balandžio 29 d. ir  gegužės 2d. 6B ir 6D klasės mokiniai vyko į miesto pakraštyje, netoli Santariškių įsikūrusį Gamtos tyrimų centrą.

Užsiėmimai vyko Mineralų muziejuje, Augalų fiziologijos, Giluminės geologijos ir P.B.Šivickio parazitologijos laboratorijose.

Mineralų muziejuje su įdomiausiais eksponatais mokiniai susipažino atlikdami B. Poškienės parengtas užduotis. Pagal aprašus vitrinose mokiniai ieškojo seniausių fosilijų, Lietuvos nacionalinio akmens,  valgomo akmens – druskos, tikrųjų brangakmenių, meteoritų, „akmens rožės“, turėjo surasti ir parašyti kokiose valstybėse randami agatai ir kt. Pateiktus pavyzdžius tyrinėjo detaliau. Naudodami padidinamuosius stiklus, magnetus  bei aprašymus, aiškinosi jų savybes (blizgesį, spalvą, skaidrumą, magnetingumą ir kt.), nustatė ar tai uoliena, ar mineralas, akmenis ar geležinis meteoritas, o muziejaus vitrinose ieškojo jų pavadinimų.

Doktorantas Laurynas Šiliauskas mokinius supažindino su GTC mokslininkų naudojamu vienu iš retesnių prietaisų – elektroniniu skenuojančiu mikroskopu, didinančiu iki 1 mln. kartų, kurio pagalba atliekami ne tik stebimų objektų struktūriniai ir morfologiniai tyrimai, bet ir nustatoma jų cheminė sudėtis, kitos ypatybės.

Dr. Rita Žiegytė supažindino su P.B. Šivickio parazitologijos laboratorijoje atliekamais  darbais. Ji pasakojo apie  paukščių maliariją, parodė, kaip laboratorijoje kultivuojamos kraujasiurbių vabzdžių kolonijos. Mokiniams aiškino apie kraujasiurbius vabzdžius pernešančius susirgimus žmonėms bei gyvūnams, priminė, kaip saugiai elgtis,  kokius drabužius dėvėti gamtoje, norint apsisaugoti nuo erkių ir kaip atpažinti pirmuosius erkių pernešamų susirgimų požymius.

Augalų fiziologijos laboratorijoje Dr. Jurga Jankauskienė šeštokams suteikė unikalią galimybę stebėti įvairių augalų lapo žiotelių judesius, paveikus juos įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Visi vaikai prisipažino, jog augalo lapo žioteles per mikroskopą matė pirmą kartą! Su binokuliariniu mikroskopu jie įvertino žiotelių išsidėstymą įvairiuose lapo pusėse, stebėjo, kaip keičiasi žiotelių pravirumo laipsnis paveikus jas įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Kaip tikri mokslininkai darbo eigą, rezultatus ir išvadas pasižymėjo užrašuose.

Mokiniai pirmą kartą matė skenuojantį mikroskopą, stebėjo įvairių augalų lapo žiotelių judesius, pirmą kartą rankose laikė „akmenis iš dangaus“ – meteoritus, juos tyrinėjo, aprašė ir, kaip tikri mokslininkai, užrašė išvadas. Įgyti įspūdžiai ir pirminiai įgūdžiai tikrai liks ilgai jų atmintyje.

Tekstas ir foto Birutės PoškienėsAtnaujinta: 2019/05/22

Jums taip pat patiks

Progimnazijoje džiugiai paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena
Atvirų durų diena
Atvirų durų diena
Aštuntokai dalyvavo mokinių konferencijoje apie jaunimo užimtumą ir emocinį atsparumą