Kovo 22 d. į Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnaziją atvyko žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas, kurio viena iš veiklų – jaunimo švietimas karjeros ir profesinio pasirinkimo klausimais. Svečias mūsų mokyklos aštuntokams ir pedagogams pravedė ugdymo karjerai pamokas ir pasakojo, kaip pasirinkti bei siekti savo svajonių profesijos. 

Pasak jo, pirma jaunam žmogui reikia geriau pažinti save. Tai galima padaryti apklausiant pažįstamus, atliekant testus internete. Tokios apklausos nusakytų asmenybę ir daug pasakytų apie jos ypatumus. Remiantis testų rezultatais, galima lengvai sužinoti apie profesijas, kurios tiktų individualiai. 

Kai žinai, kokia profesija galbūt tiktų, svarbu ją išbandyti. Dažnai būna, kad tam tikrą darbą įsivaizduojame kitaip nei jis yra iš tikrųjų. Geriausias būdas išbandyti profesiją yra savanoriauti. Patirtis savanorystėje padeda suprasti, kas tau patinka. Tą galima padaryti ir lankant mokymus profesinėse mokyklose. Ten einant galima gauti žinių, įgūdžių ir, baigus mokymus, kvalifikacijos pažymėjimą, kuris patvirtintų apie įgytas žinias bei gebėjimus dirbti konkretų darbą.

Visos išbandytos darbo praktikos padeda suprasti, kokios karjeros siekti, ir tampa aišku, kas labiau sekasi, patinka. Tada reikia pasidomėti aukštosiomis mokyklomis, teikiančiomis, išsilavinimą, reikalingą, karjeros atstovams. Verta pasidomėti apie studijų programas ir kaip jos susijusios su mokykloje mokomais dalykais. Dar mokykloje svarbu pasirinkti, kokiems dalykams skirti daugiausiai dėmesio. Galiausiai reikia plėsti savo akiratį ir stengtis kryptingai mokytis.

Taip galima pasiruošti ateičiai ir kartu linksmai praleisti laiką, darant dalykus, kurie tau patinka.

O aš, išklausiusi Gintaro Sarafino paskaitos, jaučiuosi įkvėpta ieškoti ir siekti savo karjeros. Anksčiau nesuprasdavau, kaip žmonės nusprendžia, ko nori mokytis, ką dirbti, ir kai to paklausdavau, jie atsakydavo: „Tiesiog žinojau“. Todėl tikėjau, kad vieną dieną ištiks mane „nušvitimas“ ir suprasiu, ką noriu daryti baigusi progimnaziją. Tikriausiai dar daug kas taip mano, todėl tokios paskaitos yra vertingos jaunimui, ieškančiam savo tikslo. Taigi linkiu visiems jį atrasti!

Liepa Stankevičiūtė, 8b klasė

Atnaujinta: 2023/04/04

Jums taip pat patiks

Aštuntokai dalyvavo mokinių konferencijoje apie jaunimo užimtumą ir emocinį atsparumą
Informacija būsimų penktokų tėvams
Informacija būsimų penktokų tėvams
Atvirų durų diena
Atvirų durų diena