dsc_30201

Ruduo krentančiais lapais pamažu uždengia žemę ir vis tamsesnis dangus priverčia mus pamąstyti apie nenumaldomai tekantį laiką. Ne vienas dažnai susimąstome, kaip greit viskas keičiasi –  ne tik gamta, bet ir mes. Mokykla – tai vieta, kur laikas teka ne valandomis, dienomis, o mėnesiais. Galvoji apie ateitį, kurioje matai bręstantį ir tobulėjantį žmogutį. Mintyse ir planuose užsibrėži sau tikslus ir uždavinius, kuriuos kartu su mokiniais planuoji įgyvendinti. Taip žingsnis po žingsnio keliauji vis nauju, užsibrėžtu tikslu.

Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija jau septintus metus iš eilės organizuoja integruotą tarpmokyklinį projektą „Metų ratu“, kurį sudaro dvi kalendorinės metų šventės: rudenį – Vėlinių šventė Karmazinų pilkapiuose „Atkelkim Vėlių vartelius“, pavasarį – Jurginių šventė, kurią organizuojame Baltupių aukštupyje prie Cedrono upelio. Kalendorinių švenčių prasmę ir simboliką giliau įprasmina tos šventės, kurios vyksta natūralioje aplinkoje, kur mokinys gali pajausti, prisiliesti prie jį supančio senojo lietuvių pasaulio. Šiame projekte dalyvauja dvi mokyklos: Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos etnokultūros būrelis (vad. Marija Mašanauskienė), folkloro ansamblis „Rugelis“ (vad. Jelena Skupienė), Medeinos folkloro ansamblis „Bitela“ (vad. Irma Dobrovolskienė) bei pradinių klasių mokiniai. Šiais metais pirmokus lydėjo Jono Basanavičiaus progimnazijos 1 c klasės mokytoja Nijolė Krasauskienė.

Organizuodami šį projektą siekiame, kad mokiniai domėtųsi lietuvių tautos švenčių tradicijomis, papročiais bei ugdytųsi kaip asmenybės, gebančios prasmingai dalyvauti sociokultūrinėje veikloje. Taip pat didelį dėmesį skiriame integruotam – tarpmokykliniam bei mokytojų dalykininkų bendravimui ir bendradarbiavimui. Kiekvienais metais projekto „Metų ratu“ šventėse dalyvauja vis kiti mokiniai. Taip mums pavyksta svarbią tautinės kultūros patirtį skleisti visiems mokiniams.

Karmazinų pilkapiuose rudeninis oras buvo paklusnus mūsų laiko gyvoje gamtoje vedlys. Tradicinėje aplinkoje šventė buvo ypatinga. Karmazinų pilkapiuose, kurie yra netoli nuo Vilniaus, visus susirinkusius dalyvius iš Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos bei Medeinos pradinės mokyklos pasitiko Neries regioninio parko darbuotojas Saulius Pupininkas. Kaip visada patraukliai ir įtaigiai gamtos puoselėtojas ir mylėtojas pasakojo mokiniams apie pilkapius, trečią šimtmetį skaičiuojančius ąžuolus. Net varlytę pamatęs vaikus drąsino: „jai kaip ir mums reikia šiltų namų…“ . Vaikai smalsiai klausė gerbiamo Sauliaus pasakojimo apie pilkapius, karžygius, takelius į pilkapio kalnelį.

Rudenėjantys Karmazinų pilkapiai kiekvienąkart vis kitiems mokinukams primena apie senovės lietuvių laidojimo papročius, Vėlinių šventę, primena apie tekantį laiką ir istoriją. Juk kalbamės su mokiniais mokykloje apie žmogaus gyvenimą, jo prasmę, apie savo gimtinę Lietuvą, apie protėvius, gynusius savo brangią šalį nuo priešų….. Kadaise gyvenusius, o dabar aukštam kalnely amžinai miegančius.

Šventėje gražiai skambėjo našlaičių dainos, poetų tekstai apie karžygius, buvo šokamas apeiginis ratelis, žaidžiami lietuvių liaudies žaidimai. Tradiciškai ant pilkapio viršaus buvo padengtas stalelis vėlėms, pagerbta šventoji ugnis. Džiaugiamės, jog šis integruotas tarpmokyklinis projektas „Atkelkim, Vėlių vartelius“ kiekvienais metais džiugina visus, susirinkusius į Karmazinų pilkapius. O svarbiausia – po mažą kruopelytę lietuvių kultūros įdedame į augančių vaikų širdeles. Kas jei ne mes, mokytojai, auginsime pilietišką, šalį gerbiančią ir mylinčią, tradicijas pripažįstančią kartą.

Straipsnio autorės:

Jelena Skupienė (Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos muzikos mokytoja metodininkė)

Marija Mašanauskienė (Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos etikos mokytoja metodininkė)


Atnaujinta: 2014/10/13

Jums taip pat patiks

Progimnazijoje džiugiai paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena
Atvirų durų diena
Atvirų durų diena
Aštuntokai dalyvavo mokinių konferencijoje apie jaunimo užimtumą ir emocinį atsparumą